Czasopisma dla fanów horroru – część I

Czasopisma dla fanów horroru to nie tylko źródło informacji o najnowszych filmach, serialach i książkach. To także skarbnica wiedzy o historii gatunku, a także o jego kulturze i społeczności.

W latach 50. i 60. XX wieku horror był coraz bardziej popularny, a magazyny oferowały fanom możliwość dowiedzenia się więcej o swoich ulubionych filmach, serialach, komiksach i książkach. Stworzenie czasopism dla fanów horroru było naturalną odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.  Dziś z perspektywy czasu wiele z nich z pewnością wzbudzi uśmiech na twarzy, inne zachwycą kunsztem graficznym i wyrafinowaniem. Nie ma wątpliwości, że wszystkie dały podstawę szeroko rozumianej kulturze horroru.

Oto lista 10 tytułów, które każdy fan horroru znać powinien.

Czasopisma dla fanów horroru - Kiosk Sentymentalny

Famous Monsters of Filmland (1958-1983)

Famous Monsters of Filmland to amerykański magazyn filmowy, który zmienił oblicze horroru. Założony w 1958 roku przez wydawcę Jamesa Warrena i redaktora Forresta J. Ackermanna ukazywał się do roku 1983. Łącznie na rynku pojawiło się 191 numerów. Famous Monsters of Filmland bezpośrednio zainspirował powstanie wielu podobnych publikacji, w tym Castle of Frankenstein, Cinefantastique, Fangoria, The Monster Times i Video Watchdog. Ponadto, setki, jeśli nie tysiące, fanzinów dotyczących filmów grozy, fantasy i science fiction inspirowanych przez FM zostało wyprodukowanych, z których niektóre są wydawane od dziesięcioleci, takie jak Midnight Marquee i Little Shoppe of Horrors.

Famous Monsters of Filmland odegrał ważną rolę w popularyzacji kina grozy w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Magazyn zawierał artykuły, wywiady i recenzje na temat najnowszych filmów grozy, a także klasyków gatunku. Famous Monsters of Filmland pomógł również wypromować karierę wielu aktorów i reżyserów filmowych, w tym Vincenta Price’a, Christophera Lee i Petera Cushinga.

Monster World (1964-1966)

Magazyn poświęcony tematyce horrorów, którego pierwszy numer pojawił się na rynku w listopadzie 1964 roku. Wydawca: Warren Publishing. Monster World był próbą tytułu towarzyszącego Famous Monsters of Filmland i był prawie identyczny z magazynem macierzystym. 

Sprzedaż była jednak znacznie niższa niż oczekiwano i już po 10 numerach zdecydowano o zamknięciu pisma. Wydawca James Warren z mocą wsteczną nadał swoim dziesięciu wydaniom numery od 70 do 79 Famous Monsters of Filmland, aby przyspieszyć postęp tego ostatniego magazynu do przełomowego numeru 100; spowodowało to pewne zamieszanie wśród kolekcjonerów. Monster World był również miejscem, w którym Warren opublikował swoje pierwsze opowieści komiksowe. Rok przed Creepy i Eerie, w łamach MW ukazało się kilka komiksowych adaptacji filmów. Artyści okładek FM, Vic Prezio, Ron Cobb i Gray Morrow, również użyczyli swoich talentów Monster World.

Creepy (1964-1983)(2009-2016)

Creepy był amerykańskim magazynem poświęconym komiksom grozy, wydanym przez Warren Publishing w 1964 roku. Była to czarno-biała kioskowa publikacja w formacie magazynu i nie była opatrzona pieczęcią Comics Code Authority. Magazyn będący antologią, początkowo ukazywał się co kwartał, z czasem pojawiał się na rynku w cyklu dwumiesięcznym. Historie każdego numeru opowiadane były przez głównego bohatera – wujka Creepy’ego. Magazyn wydawano regularnie do roku 1983, na kilka lat powrócił również w odświeżonym formacie w latach 2009-2016, by na zawsze zniknąć z rynku. Łącznie ukazało się 145 numerów. 

Eerie (1966-1983)

Eerie był siostrzaną serią komiksową Creepy, wprowadzoną na rynek  przez Warren Publishing w 1966 roku.Konwencja czarno-białego tytułu była taka sama jak Creepy – każdy numer był osobną antologią historia z pogranicza horroru i powieści grozy, a głównym bohaterem był tym razem kuzyn Eerie. Tytuł ukazywał się do 1983 roku, kończąc serię wydawniczą na numerze 139.

Vampyre Magazine (lata 90.)(2021-…)

Vampyre Magazine to pismo ukazujące się 8 razy w roku, w zgodzie z pogańskim kalendarzem Koła Roku. Magazyn zawiera artykuły, wywiady i recenzje na temat różnych aspektów kultury wampirzej, w tym literatury, filmów, mitologii i popkultury.

Vampyre Magazine został założony pod koniec lat 90. przez Ojca Sebastiana, jednego z założycieli subkultury wampirów, czyli społeczności zorganizowanej w Stanach Zjednoczonych, zafascynowanej kulturą i mitologią wampirów. Po kilku latach wydawania, magazyn przestał się ukazywać, by w 2021 roku wrócić na rynek w odświeżonej formie. Obecnie promuje głosy społeczności wampirzej. Jak czytamy “nowa era Vampyre Magazine ma na celu promowanie przesłania empowermentu, które opiera się na etyce odzwierciedlającej nasze oświecone czasy”. 

Redakcja organizuje wydarzenia dla fanów wampirów, takie jak Endless Night Vampire Ball czy Endless Night Vampire Salon. Na łamach Vampyre Magazine można znaleźć artykuły o różnych artystach, muzykach, ezoterykach, liderach i wizjonerach. Magazyn jest przeznaczony dla wszystkich, którzy interesują się kulturą wampirzą, niezależnie od ich przekonań czy stylu życia.

Classic Monsters of the Movies (2015-…)

Classic Monsters of the Movies to obowiązkowy tytuł dla każdego fana oldschoolowych horrorów na świecie, od niemych filmów grozy, przez złote czasy Universal i Hammer Horror, po nowsze klasyki. Wydawane w Wielkiej Brytanii pismo zawiera szczegółowe analizy klasycznych filmów o potworach, postaciach i gwiazdach, napisane przez światowej klasy dziennikarzy. Do tego biografie gwiazd, retrospekcje zapomnianych perełek, a także pełne pasji spojrzenia na niektóre z bardziej kiczowatych klasyków kina grozy. Numer 1 ukazał się w 2015 roku, a seria kontynuowana jest do dzisiaj. Każdy numer liczy 68 stron i kosztuje 9,99 funta.

Fangoria (1979-…)

Fangoria to amerykański magazyn dla fanów horroru, wydawany nieprzerwanie od 1979 roku. Magazyn ukazuje się cztery razy w roku i wydawany jest przez Fangoria Publishing, LLC pod redakcją Phila Nobile Jr.Magazyn powstał w czasach, gdy fandom horroru był jeszcze rozwijającą się subkulturą. Pod koniec lat 70. większość publikacji o horrorze koncentrowała się na klasyce kina, podczas gdy te, które skupiały się na współczesnym horrorze, były w dużej mierze fanzinami. Fangoria zyskał popularność dzięki publikowaniu ekskluzywnych wywiadów z twórcami horrorów i oferowaniu zakulisowych zdjęć i historii, które były wówczas niedostępne dla fanów przed erą Internetu. Z czasem magazyn stał się siłą napędową w świecie horroru, organizując własną galę wręczenia nagród, sponsorując i goszcząc liczne konwencje horroru, produkując filmy i wydając własną linię komiksów.

Freaky Monsters (1990-…)

Amerykański magazyn założony w 1990 roku przez Raya Ferry’ego mający być nieformalną kontynuacją tytułu “Famous Monsters of Filmland” i hołdem dla Złotej Ery Hollywoodzkiego Horroru.Magazyn ukazuje się nieregularnie, w sierpniu 2023 roku na rynku ukazał się 37 numer pisma od początku istnienia. Dzięki świetnie napisanym artykułom i oszałamiająco pięknym czarno-białym zdjęciom starych mistrzów horroru, Freaky Monsters szybko stał się klasyką sam w sobie. “Freaky Monsters to magazyn o klasycznym horrorze, który obejmuje filmy, telewizję, komiksy, literaturę i wszystko inne, co związane z tym gatunkiem. Staramy się przedstawiać naszym czytelnikom szeroki zakres artykułów, od świeżych spojrzeń na znane i lubiane filmy, po biografie kluczowych gwiazd i retrospekcje zapomnianych perełek” mówi Ray Ferry, założyciel pisma. 

Gore Noir (2010-…)

Gore Noir to magazyn poświęcony kulturze horroru, skoncentrowany wokół artystów, fotografów, modelek, muzyków i tatuażystów zafascynowanych tematyką horroru. 

To także grupa fotograficzna współpracująca przy tworzeniu najbardziej mrocznych i “krwawych” zdjęć w czerni, bieli i krwistoczerwonym. Magazyn wydawanych od 2020 roku jako kwartalnik to doskonały przykład tego, dlaczego ludzie kochają magazyny z horrorami. Jest pełen świetnych efektów wizualnych i artykułów. Pismo z pewnością wyróżnia się spośród wielu innych wydawanych obecnie magazynów o tematyce horrorów.

Horror Stories (1976-…)

Magazyn dla fanów opowieści z dreszczykiem, założony w 1976 roku w Sydney. Wydawca: Stanley Morse Publications. Czasopismo zawierało pozowane zdjęcia jako ilustracje do opowieści grozy.

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *